Erin 🍺 has written 37 reviews for films rated ★★★★½ .

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    ★★★★½

    I don’t care for these new nazis and you can quote me on that!

    I’m super proud of my main man. Happy he’s doing better 💖

  • East of Eden

    East of Eden

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The way I relate to Cal 🥴 I very much dislike the ending though because, full disclosure, I would’ve left my dad to rot in his bed. I don’t give a fuck. You don’t get to emotionally neglect me and treat me like I’m some monster just to turn around and be like “wait I need help”. Absolutely get fucked. I’m outie ✌🏼 

    That Ferris wheel scene though 🥰swoon🥰 I am once again exclaiming my undying love for Julie Harris.…

  • Kubo and the Two Strings

    Kubo and the Two Strings

    ★★★★½

    This was absolutely FASCINATING! Laika Studios consistently amazes me. I feel like a brand new person. Like my personal story has just begun. Just wow

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    ★★★★½

    Do my friends hate me or do I just need to go to sleep? 

    Thinking of my main man and hoping he’s doing well 💕

  • Inside Out

    Inside Out

    ★★★★½

    I’ve been feeling pretty numb lately so I put this on to feel some type of way. It worked

  • It's a Wonderful Life

    It's a Wonderful Life

    ★★★★½

    Mary has a dream in her eye and shows her soul in her smile and I do not trust people that don’t fall instantly in love with her

  • Halloween

    Halloween

    ★★★★½

    Push me to the edge 

    All my friends are dead

  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

    A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

    ★★★★½

    Welcome to prime time bitch! 📺✨

    This has always been my personal favorite in the series. The cast, the plot, the settings, it’s all wonderful! It has that perfect cocaine laced 80s flair that just can’t be replicated. Some of the effects are corny but they’re forgivable because it’s still massively entertaining. Most of the women in here make me feel so empowered (expect that fucking doctor. She can fuck all the way off with her victim blaming, I’m right you’re wrong attitude.) like they are BADASS. Love that for me 🖤 It’s fun! What can I say? 

    Might do a NOES “ranking” list. We’ll see

  • A Nightmare on Elm Street

    A Nightmare on Elm Street

    ★★★★½

    Decided to start my “October Traditions” early because fuck it! It’s 2020 and I’ve lost control of my life. 

    Anyway those khaki pants Nancy wears during her English class nightmare were maybe the most horrifying thing in this but damn if this ain’t still a fine ass film

  • Grease

    Grease

    ★★★★½

    The whole time they’re at the carnival literally saved my life

  • Toy Story 2

    Toy Story 2

    ★★★★½

    You really are a stinky Pete aren’t you

  • Bo Burnham: Make Happy

    Bo Burnham: Make Happy

    ★★★★½