RSS feed for Matt

Matt has logged 213 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
Edit this entry  
27
Joy

Joy

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★½
Edit this entry  
23
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
Read prior review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Sisters

Sisters

2015
×
★★
Edit this entry  
18
Secret in Their Eyes

Secret in Their Eyes

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
Read prior review Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★
Edit this entry  
06
The Mend

The Mend

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★½
Edit this entry  
23
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
Edit this entry  
22
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
Edit this entry  
08
The Keeping Room

The Keeping Room

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
I Smile Back

I Smile Back

2015
×
★★½
Edit this entry  
06
The Deep End

The Deep End

2001
×
★★★
Edit this entry  
05
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
Read the review Edit this entry  
03
Truth

Truth

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
Creep

Creep

2014
×
★½
Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
Edit this entry  
31
Saw

Saw

2004
×
★★½
Edit this entry  
31
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★
Edit this entry  
31
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Edit this entry  
31
Freaks

Freaks

1932
×
Edit this entry  
30
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
Edit this entry  
30
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
Edit this entry  
30
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
Edit this entry  
29
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Dracula

Dracula

1931
×
Edit this entry  
26
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
Edit this entry  
26
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
Edit this entry  
23
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
Edit this entry  
23
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★½
Edit this entry  
23
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
Edit this entry  
20
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
Edit this entry  
19
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Edit this entry