RSS feed for Matt

Matt has logged 224 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Postcards from the Edge

Postcards from the Edge

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Edit this entry  
24
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
Read prior review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Edit this entry  
12
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Elvis & Nixon

Elvis & Nixon

2016
×
★★½
Edit this entry  
10
The Fits

The Fits

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Voyage of Time: The IMAX Experience

Voyage of Time: The IMAX Experience

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Other People

Other People

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Bleed for This

Bleed for This

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
04
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Allied

Allied

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
25
De Palma

De Palma

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

1972
×
★★★½
Edit this entry  
24
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Christine

Christine

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Mascots

Mascots

2016
×
★★
Edit this entry  
10
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Hero

Hero

2002
×
★★★½
Edit this entry  
05
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★½
Edit this entry  
04
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
Read prior review Edit this entry  
26
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
American Honey

American Honey

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Boo! A Madea Halloween

Boo! A Madea Halloween

2016
×
★★
Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry