RSS feed for Matt

Matt has logged 293 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Summertime

Summertime

1955
×
Edit this entry  
30
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Daisy Kenyon

Daisy Kenyon

1947
×
Edit this entry  
26
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★½
Edit this entry  
23
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
Edit this entry  
22
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Columbus

Columbus

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Elf

Elf

2003
×
Edit this entry  
17
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
Edit this entry  
16
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Tank Girl

Tank Girl

1995
×
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
Read prior review Edit this entry  
11
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Edit this entry  
10
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
Edit this entry  
10
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Star Wars

Star Wars

1977
×
Edit this entry  
08
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
Edit this entry  
05
Godless

Godless

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Landline

Landline

2017
×
★★½
Edit this entry  
01
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
Read prior review Edit this entry  
29
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
28
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
Edit this entry  
26
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★
Edit this entry  
23
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
Edit this entry  
21
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
Edit this entry  
19
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
Edit this entry  
18
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
Read prior review Edit this entry  
18
Wind River

Wind River

2017
×
★½
Edit this entry  
18
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Hours

The Hours

2002
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Edit this entry  
11
Megan Leavey

Megan Leavey

2017
×
★★½
Edit this entry  
11
The Stranger

The Stranger

1946
×
Edit this entry  
10
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★
Edit this entry