RSS feed for Matt

Matt has logged 356 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Postcards from the Edge

Postcards from the Edge

1990
×
Read prior review Edit this entry  
30
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
The End of the Affair

The End of the Affair

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Border

Border

2018
×
★★
Edit this entry  
03
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★½
Edit this entry  
02
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
Read prior review Edit this entry  
01
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Land of Steady Habits

The Land of Steady Habits

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
The Bad News Bears

The Bad News Bears

1976
×
Edit this entry  
24
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
Easy A

Easy A

2010
×
★½
Edit this entry  
23
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
Edit this entry  
23
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Role Models

Role Models

2008
×
★★★
Edit this entry  
22
Tag

Tag

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★
Edit this entry  
19
Hostel: Part II

Hostel: Part II

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
Hostel

Hostel

2005
×
★★★½
Edit this entry  
18
River's Edge

River's Edge

1986
×
Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
Read the review Edit this entry  
17
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
Edit this entry  
13
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Doubt

Doubt

2008
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hanna

Hanna

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Edit this entry  
04
Beginners

Beginners

2010
×
★★½
Edit this entry  
03
Blood Work

Blood Work

2002
×
★★½
Edit this entry  
03
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★
Edit this entry  
02
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
31
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Edit this entry