Sort by

Matt has logged 461 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★½
Edit this entry  
30
Doubt

Doubt

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
True Crime

True Crime

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★
Edit this entry  
18
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★
Edit this entry  
14
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★½
Edit this entry  
13
Cold Mountain

Cold Mountain

2003
×
★★½
Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Passion

Passion

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sun Don't Shine

Sun Don't Shine

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Klaus

Klaus

2019
×
★★
Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Underwater

Underwater

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Planet of the Apes

Planet of the Apes

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Hero

Hero

2002
×
★★★½
Edit this entry  
05
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Edit this entry