RSS feed for Matt

Matt has logged 33 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★½
Edit this entry  
26
Brazil

Brazil

1985
×
★★★½
Edit this entry  
25
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Edit this entry  
24
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★
Edit this entry  
23
The River's Edge

The River's Edge

1957
×
★★★½
Edit this entry  
23
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sudden Fear

Sudden Fear

1952
×
★★★★
Edit this entry  
19
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★★
Edit this entry  
19
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
19
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
18
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Haywire

Haywire

2011
×
★★★½
Edit this entry  
14
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Edit this entry  
12
Tito

Tito

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Splice

Splice

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Solaris

Solaris

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★
Edit this entry  
09
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Edit this entry  
08
King Kong

King Kong

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Twister

Twister

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★
Edit this entry  
06
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★½
Edit this entry  
04
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
02
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry