Sort by

Matt has logged 324 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★
Edit this entry  
30
EO

EO

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Saint Omer

Saint Omer

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★★
Edit this entry  
26
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
25
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Novelist's Film

The Novelist's Film

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
★★★½
Edit this entry  
12
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
10
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★
Edit this entry  
09
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★½
Edit this entry  
04
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★
Edit this entry  
02
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Road

The Road

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
23
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Menu

The Menu

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Edit this entry  
12
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Breaking Point

The Breaking Point

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Autopsy

The Autopsy

2022
×
★★½
Edit this entry  
31
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
30
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★
Edit this entry  
30
The Descent

The Descent

2005
×
★★★
Read other review Edit this entry  
30
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Graveyard Rats

Graveyard Rats

2022
×
★★½
Edit this entry  
28
Lot 36

Lot 36

2022
×
★★
Edit this entry  
28
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★½
Read other review Edit this entry