RSS feed for Matt
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
02
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hours

The Hours

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Psycho Beach Party

Psycho Beach Party

2000
×
★★½
Edit this entry  
22
Postcards from the Edge

Postcards from the Edge

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The River Wild

The River Wild

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vincere

Vincere

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
14
When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Cell

The Cell

2000
×
★★★
Edit this entry  
13
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Escape from Alcatraz

Escape from Alcatraz

1979
×
★★★
Edit this entry  
09
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Murder of Fred Hampton

The Murder of Fred Hampton

1971
×
★★★★
Edit this entry  
06
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Intern

The Intern

2015
×
★★½
Edit this entry  
06
Shirley

Shirley

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★
Edit this entry  
25
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
Edit this entry  
24
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★½
Edit this entry  
24
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★½
Edit this entry  
23
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★½
Edit this entry  
22
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★
Edit this entry  
21
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Speed 2: Cruise Control

Speed 2: Cruise Control

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Edit this entry  
18
Fourteen

Fourteen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★½
Edit this entry