RSS feed for Matt
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
I See You

I See You

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gamer

Gamer

2009
×
★★
Edit this entry  
15
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★½
Edit this entry  
14
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★½
Edit this entry  
09
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★
Edit this entry  
07
The Walk

The Walk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
02
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Edit this entry  
02
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tremors

Tremors

1990
×
★★½
Edit this entry  
28
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Extraction

Extraction

2020
×
★★
Edit this entry  
26
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Did You Wonder Who Fired the Gun?

Did You Wonder Who Fired the Gun?

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Some Kind of Connection

Some Kind of Connection

2020
×
Edit this entry  
25
The Purge

The Purge

2013
×
Read the review Edit this entry  
25
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★½
Edit this entry  
25
I Don't Want to Sleep Alone

I Don't Want to Sleep Alone

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

1972
×
★★★
Edit this entry  
25
Vera Cruz

Vera Cruz

1954
×
★★★½
Edit this entry  
24
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Edit this entry  
23
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Female Prisoner #701: Scorpion

Female Prisoner #701: Scorpion

1972
×
★★★½
Edit this entry  
21
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Edit this entry  
20
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★½
Edit this entry  
20
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
★½
Edit this entry  
19
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★★
Edit this entry  
18
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
17
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★½
Edit this entry  
17
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
14
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Edit this entry