RSS feed for Matt

Matt has logged 270 entries for films rated ★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★
Edit this entry  
11
Scarface

Scarface

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Children

Little Children

2006
×
★★★
Edit this entry  
19
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★★
Edit this entry  
18
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Edit this entry  
12
Tito

Tito

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
The Hours

The Hours

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Cell

The Cell

2000
×
★★★
Edit this entry  
10
Escape from Alcatraz

Escape from Alcatraz

1979
×
★★★
Edit this entry  
09
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★
Edit this entry  
22
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★
Edit this entry  
19
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Edit this entry  
09
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★
Edit this entry  
28
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

1972
×
★★★
Edit this entry  
23
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★★
Edit this entry  
18
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Hostel: Part II

Hostel: Part II

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
Hostel

Hostel

2005
×
★★★
Edit this entry  
02
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★
Edit this entry  
24
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★
Edit this entry  
05
Clue

Clue

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★
Edit this entry  
22
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
A Woman's Face

A Woman's Face

1938
×
★★★
Edit this entry  
16
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Enemy

Enemy

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Inception

Inception

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Harriet

Harriet

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★
Edit this entry  
01
Paul Schrader: Man in a Room

Paul Schrader: Man in a Room

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
I, Robot

I, Robot

2004
×
★★★
Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★
Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★
Edit this entry