RSS feed for Matt

Matt has logged 342 entries for films rated ★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★★
Edit this entry  
28
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Edit this entry  
23
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sudden Fear

Sudden Fear

1952
×
★★★★
Edit this entry  
19
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
12
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Solaris

Solaris

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Postcards from the Edge

Postcards from the Edge

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

2006
×
★★★★
Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Murder of Fred Hampton

The Murder of Fred Hampton

1971
×
★★★★
Edit this entry  
03
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
Fourteen

Fourteen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Edit this entry  
26
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Don't Want to Sleep Alone

I Don't Want to Sleep Alone

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
15
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
14
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Julia

Julia

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Edit this entry  
31
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry