RSS feed for Matt

Matt has logged 43 entries for films rated ★★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Mildred Pierce

Mildred Pierce

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
09
A Prairie Home Companion

A Prairie Home Companion

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
15
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Network

Network

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry