Sort by

Eru has logged 49 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Gandu

Gandu

2010
×
Edit this entry  
28
Café Funiculi Funicula

Café Funiculi Funicula

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Dance with Me

Dance with Me

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Female Prisoner Scorpion: #701's Grudge Song

Female Prisoner Scorpion: #701's Grudge Song

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Female Prisoner #701: Scorpion

Female Prisoner #701: Scorpion

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Con Air

Con Air

1997
×
★★½
Edit this entry  
24
Tales of the Black Freighter

Tales of the Black Freighter

2009
×
★★★
Edit this entry  
24
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Sound of Thunder

A Sound of Thunder

2005
×
Edit this entry  
23
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Current War

The Current War

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Gamera vs. Jiger

Gamera vs. Jiger

1970
×
★½
Edit this entry  
18
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gamera vs. Gyaos

Gamera vs. Gyaos

1967
×
★★
Edit this entry  
18
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Gamera vs. Barugon

Gamera vs. Barugon

1966
×
★★★
Edit this entry  
15
Empire of Passion

Empire of Passion

1978
×
★★★½
Edit this entry  
15
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gamera, the Giant Monster

Gamera, the Giant Monster

1965
×
★★½
Edit this entry  
14
Godzilla: Final Wars

Godzilla: Final Wars

2004
×
Read the review Edit this entry  
13
Next Door

Next Door

2005
×
★★★½
Edit this entry  
13
Girls of Cinema

Girls of Cinema

2017
×
Edit this entry  
12
Godzilla: Tokyo S.O.S.

Godzilla: Tokyo S.O.S.

2003
×
★★★½
Edit this entry  
11
Godzilla Against MechaGodzilla

Godzilla Against MechaGodzilla

2002
×
★★★
Edit this entry  
11
Space Sweepers

Space Sweepers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
News of the World

News of the World

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
House

House

1977
×
Read prior review Edit this entry  
08
Jungle

Jungle

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Bad Black

Bad Black

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Song of the Miraculous Hind

Song of the Miraculous Hind

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack

Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack

2001
×
★★★
Edit this entry  
04
Godzilla vs. Megaguirus

Godzilla vs. Megaguirus

2000
×
★★½
Edit this entry  
03
Godzilla 2000: Millennium

Godzilla 2000: Millennium

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Babysitter

The Babysitter

2008
×
Read the review Edit this entry  
01
Primal

Primal

2019
×
★½
Edit this entry  
01
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry