Kat has logged 95 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry  
30
Monster-in-Law

Monster-in-Law

2005
×
Read the review Edit this entry  
28
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Fly

The Fly

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
Read the review Edit this entry  
29
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bachelorette

Bachelorette

2012
×
Read the review Edit this entry