• Stoker

    Stoker

    ★★★★½

    "In bringing to life India’s rich and intoxicating inner mindscape, Stoker sidesteps views of coming of age inherent to the very term: in coming of age, you shed your old skin, and step out anew. Instead, the film refuses to consider a future free of the past. Adulthood is a sheet placed over childhood; childhood a stain that bleeds through. When I think of Stoker, I think of the Brazilian author Clarice Lispector, and her strange female protagonists, the way…

  • Wildlife

    Wildlife

    ★★★★

    In Paul Dano’s Wildlife, the domestic is a house always on the verge of bursting into flames. It doesn’t take long for the seemingly happy family made up of Jerry, Jeannette, and Joe to begin to disintegrate as worry over money seeps into the foundation of their home. The gender roles that the characters are forced to perform are so rigid that they offer no reprieve; so alienating that they allow for no real alternative. Jerry is all barely-contained masculine…

  • Cléo from 5 to 7

    Cléo from 5 to 7

    ★★★★½

    In Agnès Varda's Cléo from 5 to 7, a woman watches herself. Then, she watches others watch her. The first half of the film plays out like a portrait composed of what Cléo sees in the mirror and what the people around her see when they look at her. She takes pleasure in the eyes that follow her, feeling that to be beautiful is to be alive. And yet, as she waits for the results of a medical exam, she…

  • mother!

    mother!

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    mother! is a deeply disturbing and distressing experience; a film haunted by the threat of dark sexuality that looms over its lead, played by Jennifer Lawrence. The film is, ostensibly, about a poet and his wife, who live in a beautiful and isolated old house that the wife spends her days restoring. Though the film’s premise lies in the disruption that unexpected guests bring to their apparent paradise, it’s clear from the opening that the rot in their relationship has…

  • Safe

    Safe

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    There’s something wrong with Carol White - it’s a sneeze in the opening scene of the film, it’s the couch she meticulously picked out to match her house that comes in the wrong colour, it’s the way she doesn’t laugh at a sexist joke told over dinner - all these small ways she unwittingly disturbs the peace of her homemaker life. This wrongness is pervasive, and takes effect on her body, as if without her consent it begins to reject…

  • Wonderstruck

    Wonderstruck

    ★★★★½

    I feel like to say any more would take away from the charm of it so here's all I'll say for now: Wonderstruck is completely magical.

  • The Killing of a Sacred Deer

    The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

    The Killing of a Sacred Deer feels like fragments of a bad dream - individuals scenes or notes of the score keeping coming back to me, clanging to the forefront of my mind, uninvited. I can't get it out of my head.

    At times, The Killing of a Sacred Deer feels almost unbearably tense - I yearned to get up and leave at several points, but found myself unable to look away. The cinematography is austere, cold; the film constructed…

  • The Social Network

    The Social Network

    ★★★★★

    This is a once-in-a-generation, "holy shit" film.

  • Eastern Promises

    Eastern Promises

    ★★★★★

    Seeing Viggo fight naked on the big screen is truly a life-changing experience.

  • Romeo + Juliet

    Romeo + Juliet

    ★★★★½

    I’ve never been as glad to have been wrong about something as I am about this: discovering that Baz Luhrmann and his ridiculous, over-the-top films actually are something that I’m profoundly into is almost as lovely as watching his films is. I fell for Romeo + Juliet like I fell for Moulin Rouge!: headfirst, drinking it all in, endlessly delighted (Baz makes me want to use the word like it’s going out of fashion, as in, these violent delights may…

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

    Maybe one day this account and I  will stop being total messes, but this will always be the coolest movie ever made (also I had this at 4 stars, what a fucking joke)

  • The Odyssey

    The Odyssey

    ★★★★

    watch it drunk and cry is all i can say