• Passengers

    Passengers

    ★★½

    I love movies that don’t require my full attention  :)

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★½

    Stranger things but not stranger things

    - i actually think this is a great film for kids if they wanna slowly get into horror, but I didn’t know these based on kids books anyways and I really thought it was a proper horror film so I was kinda disappointed lol. Wasn’t too bad but not nearly as scary 😧

  • Fat Girl

    Fat Girl

    ★★★½

    :(

  • Kids

    Kids

    ★★★½

    mclovin looks a bit different here 

    nah but this movie is so smelly

  • She's All That

    She's All That

    ★★★½

    That one scene where he asks “dO YoU weAR ThosE (glasses) alL the TIme? 😐.... how the Tf she meant to SEE, dumbass

    Anyways if I watched this movie for the first time  when I first got glasses at 13, it would’ve WRECKED my confidence😞
     I hate this trope in teen films where “taking off ur glasses will make girls 10000x more prettier”... when they’re already pretty 🥺

  • To All the Boys: Always and Forever

    To All the Boys: Always and Forever

    ★★½

    Unless you have your English teacher breathing down your neck... no one causally reads pride and prejudice

  • Malcolm & Marie

    Malcolm & Marie

    ★★★

    Arguments galore 🥰

  • Babyteeth

    Babyteeth

    ★★★★

    how does hair look like bangles? 
    - good film tho, really good and the soundtrack was brilliant!

    - also why do these type of films have the dads do smth  guilty, like he’s a full grown adult, he should’ve known what was gonna happen yk - like I just don’t get it?
    - the dads little story was the only part in the film that I thought was just unnecessary, it didn’t add anything to the movie and it wasn’t even mentioned again (I think)

  • Memories of Murder

    Memories of Murder

    ★★★★★

    I didn’t know this movie was -partially- based on a real set of murders that happened in South Korea - the Hwaseong serial murders (1986-1991)

    the actual murderer confessed 16 years after this movie was released.
    it’s quite scary to think that the murderer could’ve watched this...


    Bong Joon-ho is a genius!!

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★

    I felt yelled at...

    - i stopped halfway through coz it just got too stressful and hectic, I think I have a limit of how much “stress” I can take from a movie and uncut gems certainly exceeded that.

    - I might revisit it again but not anytime soon tbh 😣

  • Soul

    Soul

    ★★★★

    giving kids a free existential crisis 🙂👍🏼

    - felt like it was an extended” short film (if that makes any sense) I’d love to know more about the characters in depth and the “spirit world”? Other than that pretty solid :)

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

    All I wanna do is 🤜🏼👮🏻‍♂️