Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Happening

Happening

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Reader

The Reader

2008
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mario

Mario

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Eduardo and Monica

Eduardo and Monica

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Brutal Pact: The Murder of Daniella Perez

A Brutal Pact: The Murder of Daniella Perez

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Monica and Friends: Lessons

Monica and Friends: Lessons

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
All the Crows in the World

All the Crows in the World

2021
×
★½
Edit this entry  
18
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Foreign Land

Foreign Land

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
M. Butterfly

M. Butterfly

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
15
An Education

An Education

2009
×
★★½
Edit this entry  
14
Califórnia

Califórnia

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fresh

Fresh

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Edit this entry  
16
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sitcom

Sitcom

1998
×
★★★
Edit this entry  
15
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Great Freedom

Great Freedom

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Reprise

Reprise

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cobalt Blue

Cobalt Blue

2022
×
★★★
Edit this entry  
01
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Tuesday Overnight

Tuesday Overnight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Hulk

Hulk

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Free Fall

Free Fall

2013
×
★★★★
Edit this entry