• The Tenant

    ★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★½

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★

  • Jaws

    ★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★

  • Scenes from a Marriage

    ★★★★½

  • Chinatown

    ★★★★

  • The Conversation

    ★★★★

  • Alice in the Cities

    ★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★

  • Badlands

    ★★★

  • Compasso de Espera

    ★★★★★

  • Love in the Afternoon

    ★★★★

  • S. Bernardo

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • Pink Narcissus

    ★★½

  • Death in Venice

    ★★½

  • Macunaima

    ★★★★½

  • My Night at Maud's

    ★★★★

  • Killed the Family and Went to the Movies

    ★★★★

  • Report on Brazil: Torture

    ★★★★★

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★½

  • Roberto Carlos em Ritmo de Aventura

    ★★★½

  • The Red Light Bandit

    ★★★★★

  • Garden of War

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Um Clássico, Dois em Casa, Nenhum Jogo Fora

    ★★★★

  • Entranced Earth

    ★★★★★

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★★★

  • The Boy and the Wind

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • The Priest and the Girl

    ★★★★★

  • All the Women in the World

    ★★★★★

  • The Deceased

    ★★★★★

  • Le Bonheur

    ★★★★★

  • São Paulo, S.A.

    ★★★★★

  • The Guns

    ★★★★★

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★★

  • The Bakery Girl of Monceau

    ★★½

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★½

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★★

  • Vivre Sa Vie

    ★★★★

  • Lolita

    ★½

  • The Given Word

    ★★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★

  • West Side Story

    ★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★★

  • Spartacus

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • Pickpocket

    ★★★½

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★½

  • The Lovers

    ★★★★

  • Cat on a Hot Tin Roof

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★★½

  • Paths of Glory

    ★★★★½

  • Rio, Zona Norte

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • Giant

    ★★★★★

  • The Killing

    ★★★½

  • The Red Balloon

    ★★★★★

  • Night and Fog

    ★★★★★

  • Killer's Kiss

    ★★½

  • Rear Window

    ★★★½

  • From Here to Eternity

    ★★★★½

  • Peter Pan

    ★★★★★