Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★★★
Edit this entry  
17
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★½
Edit this entry  
13
The 13th Warrior

The 13th Warrior

1999
×
★★★
Edit this entry  
12
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Beautiful Secret

A Beautiful Secret

2002
×
★★★
Edit this entry  
07
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Apples

Apples

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Nothing Personal

Nothing Personal

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Killing Fields

The Killing Fields

1984
×
★★★★
Edit this entry  
09
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Time Machine

The Time Machine

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★
Edit this entry  
31
Breathe In

Breathe In

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Witcher: Nightmare of the Wolf

The Witcher: Nightmare of the Wolf

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
16
1995

1995

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
14
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Last Face

The Last Face

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dalida

Dalida

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hater

The Hater

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry