esme 🌱 has logged 196 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Father Christmas

Father Christmas

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Giver

The Giver

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Greg Davies: You Magnificent Beast

Greg Davies: You Magnificent Beast

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Room

Room

2015
×
Read the review Edit this entry  
01
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
Read the review Edit this entry  
25
The General

The General

1926
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Night Mail

Night Mail

1936
×
Read the review Edit this entry  
12
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
Read the review Edit this entry  
05
Super Size Me

Super Size Me

2004
×
Read the review Edit this entry  
04
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Biggie & Tupac

Biggie & Tupac

2002
×
Read the review Edit this entry  
01
True Grit

True Grit

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
A Night in the Life of Jimmy Reardon

A Night in the Life of Jimmy Reardon

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
An Inconvenient Truth

An Inconvenient Truth

2006
×
Read the review Edit this entry