Sort by

esther has logged 164 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Read the review Edit this entry  
17
Call Me Lucky

Call Me Lucky

2015
×
Edit this entry  
13
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
Read the review Edit this entry  
12
Mistress America

Mistress America

2015
×
Edit this entry  
12
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tangerine

Tangerine

2015
×
Read the review Edit this entry  
02
88:88

88:88

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sanjay's Super Team

Sanjay's Super Team

2015
×
Edit this entry  
29
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
Spotlight

Spotlight

2015
×
Edit this entry  
14
Tokyo Tribe

Tokyo Tribe

2014
×
★½
Edit this entry  
02
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1941
×
Read the review Edit this entry  
01
Laura

Laura

1944
×
Read the review Edit this entry  
31
The Babadook

The Babadook

2014
×
Read prior review Edit this entry  
28
House

House

1977
×
Read the review Edit this entry  
25
Experimenter

Experimenter

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
Read the review Edit this entry  
17
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
Read the review Edit this entry  
16
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
Read the review Edit this entry  
11
Pan

Pan

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
Junun

Junun

2015
×
Read the review Edit this entry  
09
The Martian

The Martian

2015
×
Read the review Edit this entry  
06
News from Home

News from Home

1976
×
Read the review Edit this entry  
29
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
Edit this entry  
17
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
Edit this entry  
17
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
Edit this entry  
16
Blackhat

Blackhat

2015
×
Read prior review Edit this entry  
12
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
Edit this entry  
11
The Visit

The Visit

2015
×
Read the review Edit this entry  
08
Pasolini

Pasolini

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
Edit this entry  
26
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
Edit this entry  
22
Abuse of Weakness

Abuse of Weakness

2013
×
Read the review Edit this entry  
11
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
Edit this entry  
08
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
Read the review Edit this entry  
06
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Village

The Village

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Signs

Signs

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
24
It Follows

It Follows

2014
×
Read the review Edit this entry