• Loki

    Loki

    ★★★★★

    the season 2 finale was one of the best MCU project so far! loki found his glorious purpose but at what cost?

  • The Fall of the House of Usher

    The Fall of the House of Usher

    ★★★★½

    nevermore

  • The Marvels

    The Marvels

    ★★★★

    higher. further. faster.

  • Matilda

    Matilda

    ★★★★½

    this remains my all time favorite childhood film memory. i'll let my future children watch this. and they'll think they have powers too like what i thought when i was 5.

  • Elemental

    Elemental

    ★★★★

    this is what true love is

  • Brief Encounter

    Brief Encounter

    ★★★★★

    Forgive me? For everything - for loving you.

    I shall love you always until the end of my life.

    I love you with all my heart and soul.

  • Past Lives

    Past Lives

    ★★★★★

    we always end up with the people meant for us

  • Missing

    Missing

    ★★★½

    tech can save or kill u

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse

    Spider-Man: Across the Spider-Verse

    ★★★★★

    this is how you make a multiverse movie. 10/10

  • The Mother

    The Mother

    ★★★

    badass mom always a W

  • Ghosted

    Ghosted

    ★★

    like idk what to feel. maybe give them another chance with a better writing.

  • Guardians of the Galaxy Vol. 3

    Guardians of the Galaxy Vol. 3

    ★★★★★

    thank you james gunn for making me cry again. the last time i cried was tony stark's death.