Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hitch

Hitch

2005
×
Read the review Edit this entry  
22
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
Read the review Edit this entry  
09
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
Read the review Edit this entry  
09
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Herbie Fully Loaded

Herbie Fully Loaded

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Edit this entry  
09
Kin-dza-dza!

Kin-dza-dza!

1986
×
★★★★
Edit this entry  
09
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Monster House

Monster House

2006
×
Read the review Edit this entry  
09
Godzilla

Godzilla

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Godzilla

Godzilla

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Dude Bro Party Massacre III

Dude Bro Party Massacre III

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gravity

Gravity

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry