ethan has logged 619 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spy Kids

Spy Kids

2001
×
Read the review Edit this entry  
19
For Those in Peril

For Those in Peril

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Antebellum

Antebellum

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
La Jetée

La Jetée

1962
×
Read the review Edit this entry  
18
The Falls

The Falls

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Darby O'Gill and the Little People

Darby O'Gill and the Little People

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Mask You Live In

The Mask You Live In

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Berlin: Symphony of a Great City

Berlin: Symphony of a Great City

1927
×
★★★★
Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The New Romantic

The New Romantic

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hanna

Hanna

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry