• Just Imagine

    ★★★

  • Morocco

    ★★★★★

  • À propos de Nice

  • Un Chien Andalou

    ★★★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★★

  • Lonesome

    ★★★★½

  • The Passion of Joan of Arc

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★★

  • The Circus

    ★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

  • The Student Prince in Old Heidelberg

    ★★★★½

  • College

    ★★★★

  • Metropolis

    ★★★★½

  • The General

    ★★★★★

  • Faust

    ★★★★

  • Sparrows

    ★★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★½

  • Go West

    ★★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★★

  • The Leopard's Spots

    ★★★

  • Seven Chances

    ★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • Our Hospitality

    ★★★★½

  • Return to Reason

  • Safety Last!

    ★★★★

  • The Love Nest

    ★★★½

  • The Balloonatic

    ★★★½

  • Day Dreams

    ★★★★

  • The Electric House

    ★★★½

  • The Frozen North

    ★★★

  • The Blacksmith

    ★★★½

  • Dr. Mabuse, the Gambler

    ★★★★

  • Cops

    ★★★★½

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • The Boat

    ★★★★

  • The Goat

    ★★★★½

  • The High Sign

    ★★★★

  • Hard Luck

    ★★★½

  • The Haunted House

    ★★★

  • The Kid

    ★★★★½

  • Neighbors

    ★★★½

  • The Scarecrow

    ★★★½

  • Convict 13

    ★★★★

  • One Week

    ★★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

  • Les Vampires

    ★★★★

  • They Would Elope

    ★★★½

  • The Kingdom of the Fairies

    ★★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • Cinderella