• Blind Detective

    ★★★★

  • The Immigrant

    ★★★½

  • Man of Steel

    ★★½

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★½

  • Blue Is the Warmest Color

  • Fast & Furious 6

    ★★½

  • Star Trek Into Darkness

    ½

  • Pain & Gain

    ★★★

  • Upstream Color

    ★★★★½

  • We Are the Best!

    ★★★★½

  • Side Effects

    ★★★★½

  • Before Midnight

    ★★★★½

  • Stoker

    ★★★½

  • Not Fade Away

    ★★★

  • Zero Dark Thirty

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★½

  • Life of Pi

    ★★★

  • Drug War

    ★★★★★

  • Lincoln

    ★★★★½

  • Wreck-It Ralph

    ★★★

  • Skyfall

    ★★★★

  • Argo

    ★★★

  • Universal Soldier: Day of Reckoning

    ★★★★½

  • Pitch Perfect

    ★★★½

  • Looper

    ★★★★

  • Resident Evil: Retribution

  • Blancanieves

    ★★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★½

  • The Company You Keep

    ★½

  • Spring Breakers

    ★★★½

  • Something in the Air

    ★★★½

  • To the Wonder

    ★★★★½

  • Frances Ha

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★★

  • The Act of Killing

    ★★★★★

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★

  • Leviathan

    ★★★★★

  • No

    ★★★

  • Killing Them Softly

    ★★★½

  • The Dark Knight Rises

    ★★★½

  • Holy Motors

    ★★★★½

  • Magic Mike

    ★★★★

  • Brave

    ★★★½

  • Prometheus

    ★★★★

  • Mud

    ★★★½

  • Amour

    ★★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★★

  • The Avengers

    ★★★½

  • August and After

    ★★★★½

  • John Carter

    ★★★★

  • Room 237

    ★★★★

  • The Grey

    ★★½

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Ghost Protocol

    ★★★★

  • K-ON! The Movie

  • Haywire

    ★★★★½

  • The Muppets

    ★★★½

  • Hugo

    ★★★★

  • Margaret

    ★★★★½

  • Weekend

  • Jeff, Who Lives at Home

    ★★

  • Twixt

    ★★★★

  • Killer Joe

    ★★★★

  • The Descendants

    ★★★

  • Shame

    ★★★½

  • The Skin I Live In

  • From Up on Poppy Hill

    ★★★

  • Drive

    ★★★½

  • Melancholia

    ★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • The Kid with a Bike

    ★★★★½