• Don't Go Breaking My Heart

    ★★★★½

  • Mildred Pierce

    ★★★★★

  • True Grit

    ★★★★

  • A Cat in Paris

    ★★★

  • Biutiful

    ★★

  • The Social Network

    ★★★★

  • Pastourelle

    ★★★★½

  • Resident Evil: Afterlife

  • Meek's Cutoff

    ★★★★★

  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

    ★★★★★

  • Certified Copy

    ★★★★★

  • Gone with the Pope

    ★★★★

  • Open

    ★½

  • The Ghost Writer

    ★★★★½

  • The Kids Are All Right

  • Bright Star

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★½

  • A Single Man

  • Universal Soldier: Regeneration

    ★★★★

  • The Informant!

    ★★★★½

  • Whip It

    ★★★½

  • A Serious Man

    ★★★★★

  • Around a Small Mountain

    ★★★½

  • The White Ribbon

    ★★★★

  • Dogtooth

    ★★★★½

  • Mother

    ★★★★★

  • Star Trek

    ★★★

  • Drag Me to Hell

    ★★★★

  • In the Loop

    ★★★★½

  • Compline

    ★★★½

  • Synecdoche, New York

    ★★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★½

  • WALL·E

    ★★★★½

  • Che: Part One

    ★★★½

  • Horizontal Boundaries

    ★★★

  • 16-18-4

    ★★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Resident Evil: Extinction

  • I'm Not There

    ★★★

  • Hot Rod

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • 4 Months, 3 Weeks and 2 Days

    ★★★★½

  • Zodiac

    ★★★★★

  • Casino Royale

    ★★★½

  • Syndromes and a Century

    ★★★★★

  • The Host

    ★★★★

  • The New World

    ★★★★★

  • Election

    ★★★★

  • A History of Violence

    ★★★★½

  • Brokeback Mountain

    ★★★★½

  • War of the Worlds

    ★★★★

  • Batman Begins

    ★★★

  • Caché

    ★★★★½

  • A Darkness Swallowed

  • Resident Evil: Apocalypse

  • Tropical Malady

    ★★★★★

  • Hellboy

    ★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★½

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • Primer

    ★★★½

  • Garden State

    ★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★

  • Oldboy

    ★★★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★½

  • Los Angeles Plays Itself

    ★★★★½

  • Lost in Translation

    ★★★½

  • Elephant

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★½

  • Star Trek: Nemesis

  • Solaris

    ★★★½

  • The Bourne Identity

    ★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★½