• City of God

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★½

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★½

  • Millennium Actress

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • A.I. Artificial Intelligence

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Amélie

    ★★★★

  • Dream Work

    ★★★★★

  • Waking Life

    ★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★½

  • Requiem for a Dream

    ★★★½

  • Memento

    ★★★★

  • Ginger Snaps

    ★★★★

  • The Gleaners and I

    ★★★★½

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★★

  • Galaxy Quest

    ★★★★

  • Magnolia

    ★★★★½

  • But I'm a Cheerleader

  • The Insider

    ★★★★

  • Running Out of Time

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★★

  • American Beauty

    ★★½

  • The Ninth Gate

    ★★★½

  • The Iron Giant

    ★★★★½

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • Pola X

    ★★★★½

  • Election

    ★★★★

  • The Matrix

    ★★★★

  • Office Space

    ★★★½

  • The Thin Red Line

    ★★★★★

  • Star Trek: Insurrection

    ★★★

  • Velvet Goldmine

    ★★★★

  • Rushmore

    ★★★★½

  • Out of Sight

    ★★★★½

  • The Truman Show

    ★★★★

  • Sada

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Scream 2

    ★★★½

  • Jackie Brown

    ★★★★★

  • Starship Troopers

    ★★★★★

  • Boogie Nights

    ★★★★½

  • Event Horizon

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Face/Off

    ★★★★½

  • The Sweet Hereafter

    ★★★★★

  • L.A. Confidential

    ★★★★½

  • Grosse Pointe Blank

    ★★★½

  • Lost Highway

  • Lifeline

    ★★★★

  • Scream

    ★★★½

  • Jerry Maguire

    ★★★½

  • Star Trek: First Contact

    ★★★

  • Mother

    ★★★★

  • James and the Giant Peach

    ★★½

  • Fargo

    ★★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★

  • Big Night

    ★★★★

  • Heat

    ★★★★

  • Se7en

    ★★★★½

  • Mortal Kombat

  • Clueless

    ★★★★★

  • Safe

    ★★★★★

  • The Usual Suspects

    ★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • Star Trek: Generations

    ★★

  • Ed Wood

    ★★★★½

  • Crumb

    ★★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★

  • Heavenly Creatures

    ★★★★