• Pulp Fiction

    ★★★★★

  • True Lies

    ★★★

  • Forrest Gump

    ★★½

  • Exotica

    ★★★★★

  • The Legend of Drunken Master

    ★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★

  • Dottie Gets Spanked

    ★★★★

  • Hocus Pocus

    ★★½

  • Groundhog Day

    ★★★★½

  • Army of Darkness

    ★★★½

  • Candyman

    ★★★

  • Orlando

    ★★★★

  • The Living End

  • Unforgiven

    ★★★★★

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★★

  • Hard Boiled

    ★★★★★

  • Basic Instinct

    ★★★★

  • My Cousin Vinny

    ★★★★★

  • Wayne's World

    ★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★½

  • The Lovers on the Bridge

    ★★★★½

  • A Brighter Summer Day

    ★★★★★

  • Bill & Ted's Bogus Journey

    ★★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★

  • Barton Fink

    ★★★★

  • The Double Life of Véronique

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • Edward Scissorhands

    ★★★★½

  • Graffiti Bridge

    ★★

  • Miller's Crossing

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Metropolitan

    ★★★★

  • Wild at Heart

    ★★★★

  • Crimes and Misdemeanors

    ★★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★½

  • The Killer

    ★★★★½

  • Star Trek V: The Final Frontier

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★★★

  • They Live

    ★★★★½

  • The Discarnates

    ★★★★

  • The Last Temptation of Christ

    ★★★★★

  • Midnight Run

    ★★★★½

  • Die Hard

    ★★★★½

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★½

  • Superstar: The Karen Carpenter Story

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Bloodsport

  • Moonstruck

    ★★★★★

  • Prince of Darkness

    ★★★★½

  • Near Dark

    ★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★

  • Hellraiser

    ★★★

  • Dirty Dancing

    ★★★★½

  • RoboCop

    ★★★★★

  • Full Metal Jacket

    ★★★★½

  • The Untouchables

    ★★★½

  • Evil Dead II

    ★★★★½

  • Raising Arizona

    ★★★★★

  • The Dante Quartet

    ★★★★★

  • Mauvais Sang

    ★★★★

  • True Stories

    ★★★★½

  • The Fly

    ★★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★

  • Under the Cherry Moon

    ★½

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

  • Police Story

  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

    ★★★½

  • Re-Animator

    ★★★★