Sort by

Euan has logged 71 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paranormal Activity 2

Paranormal Activity 2

2010
×
★★½
Edit this entry  
31
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Against All Flags

Against All Flags

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The King and I

The King and I

1956
×
★★★
Edit this entry  
30
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★½
Edit this entry  
30
Giant

Giant

1956
×
★★★½
Edit this entry  
29
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Wicker Park

Wicker Park

2004
×
★★
Edit this entry  
29
Phantom of the Opera

Phantom of the Opera

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Heat

The Heat

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
The Head Hunter

The Head Hunter

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Around the World in Eighty Days

Around the World in Eighty Days

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Suddenly, Last Summer

Suddenly, Last Summer

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★½
Edit this entry  
24
Grand Piano

Grand Piano

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★
Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Rebound

The Rebound

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
St Trinian's 2: The Legend of Fritton's Gold

St Trinian's 2: The Legend of Fritton's Gold

2009
×
★★½
Edit this entry  
20
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★
Edit this entry  
19
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★½
Edit this entry  
18
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
2012 Doomsday

2012 Doomsday

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★½
Edit this entry  
17
St. Trinian's

St. Trinian's

2007
×
★★★
Edit this entry  
17
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★
Edit this entry  
17
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Substitute

The Substitute

1996
×
★★½
Edit this entry  
12
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Edit this entry  
11
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Man with the Golden Arm

The Man with the Golden Arm

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tangled

Tangled

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry