Sort by

EugeM has logged 193 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sunday in New York

Sunday in New York

1963
×
★★★½
Edit this entry  
30
Sex and the Single Girl

Sex and the Single Girl

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Edit this entry  
26
Brazil

Brazil

1985
×
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Edit this entry  
12
First Daughter

First Daughter

2004
×
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
Edit this entry  
23
The Holiday Calendar

The Holiday Calendar

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Attack of the Hollywood Clichés!

Attack of the Hollywood Clichés!

2021
×
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Mama

Mama

2013
×
★★½
Edit this entry  
23
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Jumper

Jumper

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
History of the Occult

History of the Occult

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
Edit this entry  
10
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
Edit this entry  
09
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
Terrified

Terrified

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Edit this entry  
17
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
Edit this entry  
16
Man on a Ledge

Man on a Ledge

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
He's All That

He's All That

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Leto

Leto

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Finde

Finde

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry