• Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    A very entertaining unique ghost story. Actually is horror. I am becoming a huge Anya Taylor Joy who does an awesome job. Thomasin McKenzie also does an exceptionally good job. Edgar Wright directs who doesn’t disappoint. It is beautifully shot and gets surprisingly spooky at times and gorie at others. Club Rialto is suppose to be sleazy but is more entertainingly odd and I wish it had more of it in the movie. The twist I didn’t see coming. You can rent it on Amazon

  • Army of Thieves

    Army of Thieves

    ★★★★

    Not really a horror movie though it is the prequel of the horror Army of the Dead. Told like a fairytale! I enjoyed it more than the AOTD. The back story the Safe cracker Dieter. Dieter was one of my favorite character from AOTD played by Matthias Schweighöfer. This movie stars and is directed by Matthias Schweighöfer. I really enjoyed his performance but my favorite character from this movie is the character Korina played by Ruby O. Fee. Also the…

  • Lamb

    Lamb

    ★★★

    I so wanted to like this movie. It is beautifully shot, quite an odd story but very slow. The odder it gets the more interesting it becomes. I enjoy Noomi Rapace as an actress and the ending is just as odd as the majority of it but still is a bit to slow for me to say I enjoyed it. I gave it a decent amount of stars because I feel it has merit. Definitely not for everyone!You can check it out in the few theaters still carrying it or rent it from a streaming service.

  • Omnivores

    Omnivores

    ★★★★½

    I enjoyed it as much or even more the 2nd time I saw it. It almost seems like the last 10% of the movie was reshot. I first saw it in 2014 and I would have sworn the last 2 dinner scenes was shot with daylight coming through the windows and the room seems entirely different. Maybe since it has been so long I am miss remembering or I am confusing it with another movie but it is same outcome…

  • Ms .45

    Ms .45

    ★★★★

    I quite enjoyed this movie! I am surprised that I hadn’t seen it before! Nicely shot and the gore effects are nice but not abundant. A very dark movie. Directed by the cult director Abel Ferrara who also did The Bad Lieutenant and The Driller Killer. Starring the Zoe Lund that reminds me so much of Anna Taylor-Joy. Also ifyou are looking for a movie set during Halloween her’s one. You can check it out on Tubi and Shudder.

  • Night of the Demons

    Night of the Demons

    ★★★½

    A fun watch! For those who love horror cult classics. I am surprised that I hadn’t seen this one before. I am a huge Linnea Quigley fan which she is is awesome in this. The true star of this show is Amelia Kinkade. Perfect demon and does an awesome dance in front of a fireplace! The special effects are pretty awesome and the gore effects are excellent. The movie has lots of flaws but most cult movies do! You can check it out on shudder.

  • Motel Hell

    Motel Hell

    ★★★★

    It has been a long time since I have seen this one and it is still awesome as ever! An absolute cult classic! With Nancy Parsons known as the evil Ms Balbricker from the Porky’s, Wolfman Jack from the Midnight Special and Cliff Clavin from Cheers is butchered to be made into sausage. You can check it out on Shudder!

  • Malignant

    Malignant

    ★★★½

    The acting is cheesy at times, the multiple zooms on characters are cheesy and the start of the movie almost seems incoherent but the movie is entertaining! The visual effects are awesome and the gore is excellent and the movie becomes entertainingly insane. It is like James Wan made a B movie. Not for everyone! Check it out in the movie theaters.

  • Candyman

    Candyman

    ★★★★

    I really enjoyed this movie. Horror center around artists and art are awesome! I wished it center a little more around art an the creation of a little more would what would make me like it more. Ushuaia Abdul-Mateen II impresses me more every time I see him in a movie. Great actor with a lot of presence! The presence like you can take your eyes off him! This was the first movie I saw directed by Nia DaCosta and…

  • Vampyres

    Vampyres

    ★★★½

    I enjoyed this movie the first time I saw it and wanted to see if it holds up after a second watch. A remake of the 1974 Vampyres. This is directed by Spanish director Victor Matellano. It has some very striking scenes though the quality seems like and adult version of a Lifetime movie. The gore is pretty good. The acting isn’t great but not horrible. This movie gets a lot of hate but I enjoy it more than the…

  • Don't Breathe 2

    Don't Breathe 2

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Good and twisted! Stephen Lang always impresses me! He has such a presence. Also wait for the hidden seen in the credits What do you think it means? Check it out in the movie theaters if you get a chance!

  • Psycho Goreman

    Psycho Goreman

    ★★★½

    I usually try to avoid horror movies with kids in them but this was fun! The gore was also excellent! Becoming a cult classic you can check it out on Shudder!