Sort by

Bernstein has logged 57 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
This Is It

This Is It

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
2012

2012

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Cat Concerto

The Cat Concerto

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fly

The Fly

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Zombeavers

Zombeavers

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The BFG

The BFG

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Portal: No Escape

Portal: No Escape

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Foodfight!

Foodfight!

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Death and Return of Superman

The Death and Return of Superman

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Disco Godfather

Disco Godfather

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sharknado 4: The 4th Awakens

Sharknado 4: The 4th Awakens

2016
×
Read the review Edit this entry