Sort by

Evan has logged 167 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Boys State

Boys State

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Swingers

Swingers

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Collector

The Collector

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Keep

The Keep

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The World of Us

The World of Us

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tusk

Tusk

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Devil's Candy

The Devil's Candy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Creep

Creep

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
Overlord

Overlord

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tru Confessions

Tru Confessions

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry