Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thrilling Bloody Sword

Thrilling Bloody Sword

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hansel and Gretel

Hansel and Gretel

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Reassemblage: From the Firelight to the Screen

Reassemblage: From the Firelight to the Screen

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Darkman

Darkman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
RiP!: A Remix Manifesto

RiP!: A Remix Manifesto

2008
×
Read the review Edit this entry  
26
Ju-on: The Grudge 2

Ju-on: The Grudge 2

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ju-on: The Curse 2

Ju-on: The Curse 2

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ju-on: The Curse

Ju-on: The Curse

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
4444444444

4444444444

1998
×
Read the review Edit this entry  
25
In a Corner

In a Corner

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scanners

Scanners

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Ring

The Ring

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Ringu

Ringu

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The General

The General

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
You Won't Be Alone

You Won't Be Alone

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Would You Look at Her

Would You Look at Her

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
Read the review Edit this entry  
09
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Rock

The Rock

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hale County This Morning, This Evening

Hale County This Morning, This Evening

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Conceiving Ada

Conceiving Ada

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Outfit

The Outfit

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry