Evan Ambrose has logged 34 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hellraiser III: Hell on Earth

Hellraiser III: Hell on Earth

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Yellow Earth

Yellow Earth

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Night and Fog

Night and Fog

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
Read the review Edit this entry  
24
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
Read the review Edit this entry  
23
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Xala

Xala

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sugar Cane Alley

Sugar Cane Alley

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Question of Silence

A Question of Silence

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Marianne and Juliane

Marianne and Juliane

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mass

Mass

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spectre

Spectre

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
One Way or Another

One Way or Another

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry