Sort by

Evan Ambrose has logged 43 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wind

Wind

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Manivald

Manivald

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sleepincord

Sleepincord

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Dot and the Line: A Romance in Lower Mathematics

The Dot and the Line: A Romance in Lower Mathematics

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Snack and Drink

Snack and Drink

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
I Like Girls

I Like Girls

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Feeling My Way

Feeling My Way

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Voices

Voices

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Speak No Evil

Speak No Evil

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Something in the Dirt

Something in the Dirt

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Happening

Happening

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
After Yang

After Yang

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Belle

Belle

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Velvet Queen

The Velvet Queen

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dimensions of Dialogue

Dimensions of Dialogue

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Eagleman Stag

The Eagleman Stag

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Closed Mondays

Closed Mondays

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Traveling Light

Traveling Light

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Chairy Tale

A Chairy Tale

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
All Watched Over by Machines of Loving Grace

All Watched Over by Machines of Loving Grace

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
At Land

At Land

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Port of Shadows

Port of Shadows

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mickey's Garden

Mickey's Garden

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Pointer

The Pointer

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Flee

Flee

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry