Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Edit this entry  
31
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★★
Edit this entry  
30
Joyland

Joyland

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★
Edit this entry  
29
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sick of Myself

Sick of Myself

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Helter Skelter

Helter Skelter

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★½
Edit this entry  
21
Story of a Prostitute

Story of a Prostitute

1965
×
★★★½
Edit this entry  
21
Party Girl

Party Girl

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
How to Blow Up a Pipeline

How to Blow Up a Pipeline

2022
×
★★★
Edit this entry  
20
The Girl Can't Help It

The Girl Can't Help It

1956
×
★★★
Edit this entry  
20
I Am Divine

I Am Divine

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
El Mariachi

El Mariachi

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sick of Myself

Sick of Myself

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Edit this entry  
15
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Decision at Sundown

Decision at Sundown

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★½
Edit this entry