Evan has logged 202 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★½
Edit this entry  
30
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Keeping Up with the Joneses

Keeping Up with the Joneses

2016
×
★★
Edit this entry  
27
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
27
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★½
Edit this entry  
24
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Joy

Joy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Inferno

Inferno

2016
×
★★
Edit this entry  
22
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Denial

Denial

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
American Honey

American Honey

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Julieta

Julieta

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
David Brent: Life on the Road

David Brent: Life on the Road

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★½
Edit this entry  
10
Snowden

Snowden

2016
×
★★½
Edit this entry  
10
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★½
Edit this entry  
03
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Michael Moore in TrumpLand

Michael Moore in TrumpLand

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Contact

Contact

1997
×
★★★½
Edit this entry  
26
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Edit this entry  
20
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★½
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Edit this entry  
13
Indignation

Indignation

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Everest

Everest

2015
×
★★½
Edit this entry  
13
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★½
Edit this entry  
12
Sully

Sully

2016
×
★★½
Edit this entry  
12
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Edit this entry