Sort by

evan has logged 49 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
Edit this entry  
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
Edit this entry  
10
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★
Edit this entry  
07
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
Edit this entry  
07
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
Edit this entry  
24
Greta

Greta

2018
×
Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
Edit this entry  
23
Climax

Climax

2018
×
Edit this entry  
15
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Farewell

The Farewell

2019
×
Edit this entry  
12
Noelle

Noelle

2019
×
Edit this entry  
02
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★
Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Edit this entry  
27
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
Edit this entry  
26
Wonder

Wonder

2017
×
★★
Edit this entry  
24
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Edit this entry  
23
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
Edit this entry  
22
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
Edit this entry  
20
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
Edit this entry  
18
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Black Swan

Black Swan

2010
×
Edit this entry  
17
Passengers

Passengers

2016
×
★★
Edit this entry  
16
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★
Edit this entry  
13
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
Edit this entry  
12
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
Edit this entry  
11
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
Edit this entry  
15
Zodiac

Zodiac

2007
×
Edit this entry  
15
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Booksmart

Booksmart

2019
×
Edit this entry  
14
Raw

Raw

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★½
Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
Edit this entry  
01
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★½
Edit this entry  
13
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Lion King

The Lion King

2019
×
½
Read the review Edit this entry