Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bully

Bully

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ken Park

Ken Park

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
SLC Punk

SLC Punk

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The House

The House

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Movie 43

Movie 43

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Childer

Childer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Juliet in Paris

Juliet in Paris

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Perfume: The Story of a Murderer

Perfume: The Story of a Murderer

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
House

House

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kinetta

Kinetta

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ted

Ted

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry