RSS feed for Evan

Evan has logged 126 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
Read the review Edit this entry  
14
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry