Sort by

eve has logged 344 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Good Luck Charlie, It's Christmas!

Good Luck Charlie, It's Christmas!

2011
×
Read the review Edit this entry  
21
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I Origins

I Origins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Port of Call

Port of Call

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Road Trip

Road Trip

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Junior

Junior

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Conversations with Other Women

Conversations with Other Women

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Ship to India

A Ship to India

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
I ♥ Huckabees

I ♥ Huckabees

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
It Rains on Our Love

It Rains on Our Love

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Crisis

Crisis

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry