Evelina has logged 335 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
Read the review Edit this entry  
20
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Am Not an Easy Man

I Am Not an Easy Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nothing to Hide

Nothing to Hide

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Chocolat

Chocolat

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dinner for Schmucks

Dinner for Schmucks

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ted

Ted

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Bachelorette

Bachelorette

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bubble Boy

Bubble Boy

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
30 Minutes or Less

30 Minutes or Less

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry