Sort by

mika has logged 179 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dick

Dick

1999
×
★★★
Edit this entry  
30
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★½
Edit this entry  
29
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
★★★
Edit this entry  
28
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
Candy

Candy

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Aftermath

The Aftermath

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Wake Up

Wake Up

2020
×
Edit this entry  
24
Limerence

Limerence

2021
×
Edit this entry  
24
Waiting

Waiting

2020
×
Edit this entry  
24
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
Edit this entry  
21
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★
Edit this entry  
21
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Making of Marie Antoinette

The Making of Marie Antoinette

2007
×
Edit this entry  
11
The Making of The Virgin Suicides

The Making of The Virgin Suicides

2000
×
Edit this entry  
11
Aspirational

Aspirational

2014
×
Edit this entry  
11
Tart

Tart

2001
×
★★
Edit this entry  
07
Strike!

Strike!

1998
×
★★★½
Edit this entry  
03
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★
Edit this entry  
23
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★½
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Somersault

Somersault

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
Speak

Speak

2004
×
★★★
Edit this entry  
19
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
15
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
May

May

2002
×
★★★½
Edit this entry  
08
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lola

Lola

1961
×
★★★★
Edit this entry  
07
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
Edit this entry  
06
Vampyros Lesbos

Vampyros Lesbos

1971
×
★★
Edit this entry  
06
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
01
House

House

1977
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
Edit this entry  
24
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Edit this entry  
24
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★½
Edit this entry  
22
Shangri-La

Shangri-La

2021
×
Edit this entry  
22
Nine Perfect Strangers

Nine Perfect Strangers

2021
×
Edit this entry  
22
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Poolside

Poolside

2012
×
Edit this entry  
20
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★½
Edit this entry  
20
Peppermint Soda

Peppermint Soda

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry