Sort by

Chad has logged 191 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
25
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Edit this entry  
23
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The New World

The New World

2005
×
★★★★
Edit this entry  
15
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Gary Gulman: The Great Depresh

Gary Gulman: The Great Depresh

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mr. Jealousy

Mr. Jealousy

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
18
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
Edit this entry  
10
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
30
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
Edit this entry  
26
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
The Wizard

The Wizard

1989
×
Edit this entry  
20
David Cross: Oh Come On

David Cross: Oh Come On

2019
×
Edit this entry  
17
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Late Night

Late Night

2019
×
★★½
Edit this entry