Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
25
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Little Girl and Her Cat

The Little Girl and Her Cat

1899
×
Read the review Edit this entry  
18
Showing Up

Showing Up

2022
×
Edit this entry  
18
3 Women

3 Women

1977
×
Edit this entry  
17
Upgraded

Upgraded

2024
×
Edit this entry  
16
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
Edit this entry  
15
Tadpole

Tadpole

2002
×
Edit this entry  
14
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Winnie the Pooh: A Valentine for You

Winnie the Pooh: A Valentine for You

1999
×
Read the review Edit this entry  
13
All of Us Strangers

All of Us Strangers

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Edit this entry  
04
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
Edit this entry  
04
Orion and the Dark

Orion and the Dark

2024
×
Read the review Edit this entry  
03
Freaky

Freaky

2020
×
Edit this entry  
03
Bedknobs and Broomsticks

Bedknobs and Broomsticks

1971
×
Edit this entry  
03
Green Card

Green Card

1990
×
Edit this entry  
03
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
Edit this entry  
02
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
Edit this entry  
01
The Englishman Who Went Up a Hill But Came Down a Mountain

The Englishman Who Went Up a Hill But Came Down a Mountain

1995
×
Read the review Edit this entry  
01
One Life

One Life

2023
×
Edit this entry  
31
Dream Scenario

Dream Scenario

2023
×
Edit this entry  
31
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
Edit this entry  
30
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
Elemental

Elemental

2023
×
Edit this entry  
29
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
Edit this entry  
28
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
Edit this entry  
27
An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It

An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
Edit this entry  
26
The Other Zoey

The Other Zoey

2023
×
Edit this entry  
25
I Want You Back

I Want You Back

2022
×
Edit this entry  
25
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
Read the review Edit this entry  
24
Aliens

Aliens

1986
×
Read the review Edit this entry  
23
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sydney White

Sydney White

2007
×
Edit this entry  
21
The Proposal

The Proposal

2009
×
Edit this entry  
19
Barbie

Barbie

2023
×
Edit this entry  
18
Poor Things

Poor Things

2023
×
Edit this entry  
17
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
Edit this entry  
17
Wonka

Wonka

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
West Side Story

West Side Story

2021
×
Read other review Edit this entry  
15
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
Edit this entry  
14
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
Edit this entry  
13
Gena the Crocodile

Gena the Crocodile

1969
×
Edit this entry  
13
Encounters at the End of the World

Encounters at the End of the World

2007
×
Read the review Edit this entry  
12
Deathtrap

Deathtrap

1982
×
Edit this entry