Jesse has logged 114 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Petrified Forest

The Petrified Forest

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Magnet of Doom

Magnet of Doom

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ma

Ma

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Countdown

Countdown

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Justice League

Justice League

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Duellists

The Duellists

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Slipstream

Slipstream

1989
×
Read the review Edit this entry  
19
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Overlord

Overlord

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry