Sort by

Jesse has logged 449 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Nostalgia for the Light

Nostalgia for the Light

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Damned Don't Cry

The Damned Don't Cry

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Best Man

The Best Man

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Autumn Leaves

Autumn Leaves

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Humoresque

Humoresque

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love on the Run

Love on the Run

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hunter Hunter

Hunter Hunter

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Women

The Women

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fly II

The Fly II

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Last of Mrs. Cheyney

The Last of Mrs. Cheyney

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Possessed

Possessed

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Our Modern Maidens

Our Modern Maidens

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Our Dancing Daughters

Our Dancing Daughters

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Christmas Vacation 2: Cousin Eddie's Island Adventure

Christmas Vacation 2: Cousin Eddie's Island Adventure

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Sadie McKee

Sadie McKee

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dancing Lady

Dancing Lady

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Possessed

Possessed

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Red Road

Red Road

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Motel Hell

Motel Hell

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Strange Cargo

Strange Cargo

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mannequin

Mannequin

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Reflecting Skin

The Reflecting Skin

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Woman's Face

A Woman's Face

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chantal Akerman by Chantal Akerman

Chantal Akerman by Chantal Akerman

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Beirut

Beirut

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blonde Crazy

Blonde Crazy

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
From the East

From the East

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Union Depot

Union Depot

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Almayer's Folly

Almayer's Folly

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Darkman

Darkman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
From the Other Side

From the Other Side

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hardware

Hardware

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry